Facebook
instagram
telegram

انجمن‌ها بازوی اجرايی و فکری بهزيستی

همزمان با هفته معلولان، نشست تخصصی و هم‌اندیشی مسئولان انجمن‌های فعال در حوزه معلولان جسمی حرکتی و حسی به ویژه "موسسه حمایت از افراد با افت شنوایی" با سرپرست امور توانبخشی معلولان جسمی حرکتی و حسی در سالن کنفرانس ستاد مرکزی سازمان برگزار شد.

در این جلسه رضا غلامی سلطان‌مرادی با خیر مقدم به شرکت‌کنندگان، تشکل‌های مردم نهاد را  بازوهای اجرایی و فکری سازمان خواند و گفت:با تخصصی شدن امور و واگذاری خدمات به بخش غیردولتی، می‌توان با همکاری سازمان و فعالیت‌های تشکل‌های مردم نهاد نیازهای جامعه هدف را تا حد زیادی برطرف کرد.

وی با تاکید بر این نکته که این جلسه تخصصی دفتر امور توانبخشی با نمایندگان تشکل‌های مردم نهاد است خاطر نشان کرد:اینجا جمع شده‌ایم تا با همفکری و هم‌اندیشی مسائل را بازگو و از تجربیات هم استفاده کنیم و لازم می‌دانم با تقدیر از زحمات سمن‌ها انتظاراتی که سازمان  از آنها دارد را بیان کنم.

 غلامی انتظارات سازمان را در چند گروه تقسیم‌بندی کرد و ادامه داد:بحث واگذاری پرونده‌ها به بخش خصوصی و تشکل‌های مردم نهاد مرتبط، ازاقدامات مثبت سازمان بوده و اگر این امر ادامه پیدا کند، به نتایج خوبی می‌رسیم.

سرپرست امور توانبخشی معلولان جسمی حرکتی و حسی سازمان با اشاره به ارائه خدمات توانبخشی – حمایتی سمن‌ها به جامعه هدف گفت:برخی از سمن‌ها فعالیت‌های خوبی در این زمینه انجام داده‌اند که از این طریق از سمن‌های دیگر می‌خواهیم که با سازمان همکاری بیشتری داشته باشند.

غلامی با درخواست از سمن‌ها برای ارتباط با بیشتر با مراجع قانون‌گذار اضافه کرد:ما انتظار داریم که تشکل‌های مردم نهاد در مراحل اولیه وضع قانون با ارتباط بهتر و بیشتر با  مراجع قانونگذاری، ورود پیدا کرده و موثر باشند.

همکاری با سازمان در اجرای برنامه‌های مناسبتی و همایش‌ها مانند برگزاری جشنواره‌های تئاتر و موسیقی معلولان، ورود پیدا کردن سمن‌ها در ارائه خدمات به جامعه هدف و فعالیت در ماده 28، 26 و 88 اصل 44 قانون اساسی، ارتباط با خیرین و نیکوکاران، برقراری ارتباط با انجمن‌های خارج از کشور، ارائه کمک‌های فکری به سازمان، ایجاد شبکه ارتباطی بین تشکل‌های مردم نهاد و اطلاع‌رسانی از فعالیت‌های سمن‌ها در سطح استان از دیگر انتظارات سازمان از تشکل‌های مردم نهاد بود.

در این نشست هم اندیشی طرح ها، پیشنهادات و انتقاداتی توسط  نمایندگان تشکل‌های مردم نهاد مطرح شد که  ازآن میان می‌توان به سه مورد شاخص اشاره کرد.


 تشکلی که والدین فرزندان ناشنوا تأسیس کرده‌اند

در میان تشکل‌ها و انجمن‌ها موسسه‌ای وجود دارد که به  افراد خاصی خدمت‌رسانی می‌کند. موسسه حمایت از افراد با افت شنوایی یک شاخصه مهمتر هم دارد و آن اینکه این انجمن را والدین کودکان و نوجوانانی که مشکل شنوایی دارند، راه‌اندازی کرده‌اند.

آنها با اراده و بدون کمک نهادها و سازمان‌های دیگر توانسته‌اند با همکاری پزشکان و متخصصان تعداد زیادی از ناشنوایان و کم‌شنوایان را به مدارس و دانشگاه‌ها بفرستند.

رییس موسسه حمایت از افراد با افت شنوایی با اشاره به اینکه حدود 13 سال از شروع به کار این موسسه می‌گذرد و تاکنون به میزان بسیار کمی از سوی آموزش و پرورش استثنایی و بهزیستی حمایت شده‌ایم گفت:تمام بار مسئولیت بچه‌ها، تأمین هزینه‌ها و انجام فعالیت‌هایشان به دوش خود والدین است ولی با توجه به این وضعیت توانسته‌ایم بسیاری از کودکان و جوانان ناشنوا به مدرسه و دانشگاه‌های عادی بفرستیم.

دکترمحمد صادق آخوندی اضافه کرد:این موسسه در روزهای اول تأسیس با همکاری 14 نفر از والدینی که فرزندان ناشنوا و کم‌شنوا داشتند شروع بکار کرد و امروز بیش از 400 عضو دارد.

وی با اشاره به نحوه کار موسسه ادامه داد:با همکاری متخصصان و کارشناسان گفتار درمانی و شنوایی‌شناسی، از باقیمانده شنوایی مددجویان استفاده و این حس را تقویت می‌کنیم با این کار علاوه بر بالا رفتن اعتماد به نفس آنها توانمندی‌شان در برخورد صحیح در محیط  اجتماع و افراد تقویت می‌شود.

رئیس موسسه اضافه کرد:این موسسه با کمک و هزینه والدین بچه‌ها راه‌اندازی شده و مددجویان  در ترم‌های فصلی و با دوره‌های موسیقی درمانی، تئاتر درمانی و دوره‌های قصه‌گویی و کلینیک گفتار درمانی، توان گفتاری و شنیداری‌شان تقویت می‌شود.

دکتر آخوندی با تاکید بر اینکه جز سازمان بهزیستی که گاهی کمک‌های مختصری می‌کند تاکنون هیچ سازمان و نهادی به موسسه کمک نکرده است گفت: فقط چند سالی است که خانه فرهنگ ابوسعید وابسته به سازمان فرهنگی هنری شهرداری عصر روزهای پنج‌شنبه مرکز را در اختیار موسسه می‌گذارد و کلاس‌ها و دوره‌ها هر 5 شنبه از ساعت 3 تا 9 در 4 کلاس برگزار می‌شود.

وی با اشاره به اینکه به تازگی اعضای هیأت مدیره دفتری در اختیار موسسه قرار داده اند گفت:در مجتمع پزشکی بهار شیراز دفتری داریم که کارهای ثبت‌نام و پیگیری‌های لازم را انجام و در کنارش کلینیک توانبخشی راه‌اندازی کرده‌ایم که کارهای توانبخشی مددجویان را با هزینه‌ای کمتر ارائه می‌کند.

دوره‌های آموزشی این موسسه ترمی فصلی است و در هر ترم حدود 60 نفر شرکت می‌کنند.

مددجویان موسسه دختران و پسران  4 تا 16 -17 ساله هستند و در دوره‌های آموزشی و تخصصی شرکت می‌کنند و مشاوره‌های لازم و خدمات هزینه‌های کمک توانبخشی را دریافت می‌کنند.


 مددکاران و کارشناسان بهزیستی زبان اشاره را بیاموزند

رضا محمودی نماینده انجمن خانواده ناشنوایان ایران در نشست تخصصی تشکل‌های مردم نهاد حضور داشت. او به کمک فاطمه غلامی رابط ناشنوایان گفت:از سازمان بهزیستی تشکر می‌کنم که در برگزاری همایش بزرگ روز جهانی ناشنوایان کمک‌های فراوانی به انجمن کرد.

او ادامه داد:دکتر فقیه و دیگر مسئولان بهزیستی در همایش حضور داشتند و از نزدیک در جریان مشکلات و خواسته‌های ناشنوایان، قرار گرفتند، اما مشکلی که همچنان وجود دارد کمبود یا نبود رابطان ناشنوا در واحدها و مراکز سازمان است و ناشنوایان به دلیل اینکه نمی‌توانند منظور خود را برسانند معمولا بی‌جواب بر می‌گردند.

محمودی تأکید کرد:انجمن خانواده ناشنوایان ایران آمادگی دارد تا زبان اشاره را به کارشناسان و مددکاران و همه کسانی که با ناشنوایان ارتباط دارند، بیاموزد.


مشکلی که در تمام استان‌هاست

نماینده رعد مرکز هم درخواست خود را در قالب هزینه‌های آموزشی مددجویان و معلولان مرکز مطرح کرد و گفت:مددجویانی که مستمری می‌گیرند باید برای حضور در کلاس‌ها هزینه بپردازند و اگر این کار را نکنند مستمری آنها قطع می‌شود و همین مسئله مشکلات زیادی برای آنها فراهم کرده است.

وی تاکید کرد:قبل از اینکه اتفاقی بیفتد و معلولان خانه‌نشین شوند باید فکری کنیم.

حجت‌الله هرندی مشاور و رابط مجتمع رعد با سازمان بهزیستی در این مورد گفت:این مشکل را با مسئولان بهزیستی شهرستان تهران و استان تهران در میان گذاشتیم و حل شد ولی منظور من از طرح این موضوع  در نشست فقط حل شدن این مسئله در رعد نبود این مشکل بسیاری از مراکزی است که به معلولان آموزش می‌دهند مانند رعد الغدیر و مرکز کرج و...

قصه از این قرار است که به مراکزی که به معلولان آموزش می‌دهند یارانه‌ای از طرف بهزیستی پرداخت می‌شود و این مراکز نمی‌توانند که به معلولانی که مستمری می‌گیرند، آموزش بدهند و در صورتی که پرونده‌های بچه‌ها به مرکز شمیرانات می‌رفت و می‌دیدند که مستمری‌بگیر است یارانه مرکز قطع می‌شد.

هرندی از همکاری بهزیستی شهر و استان تهران در حل این مشکل تشکر می‌کند و می‌گوید:این مشکل را با کارشناسان سازمان مطرح کردیم و پس از بحث و بررسی به این نتیجه رسیدیم که مددجویانی هم که مستمری می‌گیرند از آموزش‌های مراکز استفاده کنند و اگر این اتفاق نیفتد معلولان و مددجویان در کنج خانه‌ها به انزوا می‌روند و امیدوارم این مشکل در مراکز دیگر هم حل شود.

 

منبع :

سایت سازمان بهزیستی کشور

ارسال نظر


Scroll to Top