Facebook
instagram
telegram

گوش‌هایی كه با صدا نوازش می شوند

پیشگیری از اختلالات شنوایی به راحتی امكان پذیر است.

شاید بیشتر ما در روز حسرت دقیقه‌ای دور ماندن از سر و صداها و همهه‌های محیط زندگی خود را بخوریم و حتی برای فرار از همه صداهای بیرون و گاه درون خود به كنجی پناه برده تا در سكوتی عمیق غرق شویم. غافل از این كه همین سكوت ممتد سال‌های سال است كه رنج بسیاری برای بخش زیادی از افراد جامعه به دنبال داشته است تا جایی كه اندكی صوت را حسرت می‌كشند.

هر چند در كشور ما آمار دقیقی از كم شنوایی نوزادان وجود ندارد، اما آمارهای جهانی از این حكایت می‌كند كه از هر 10 هزار كودك، 3 كودك به افت شنوایی مبتلا است و در این زمینه برخی آمارهای داخلی گواه این است كه روزانه 30 نوزاد كم شنوا و ناشنوا در كشور متولد می‌شود كه مسلم است با غربالگری 50 درصد از موالید كشور در طرح پیشگیری از ناشنوایی، فقط دسته‌ای از مبتلایان به این اختلالات شناسایی می‌شوند و چه بسا كه عده زیادی كه به هر علت از نعمت شنوایی محروم می‌شوند.

مساله مهمی كه به طور قطع با یك تشخیص به موقع، آن هم قبل از 3 ماهگی می‌توان از آن پیشگیری كرد و با انجام درمان‌های لازم برای یك كودك مبتلا به اختلالات شنوایی یا كم شنوا، او را از محروم شدن از شنیدن نجات داد.

شناخت شایع‌ترین معلولیت در كشور

 به گفته كارشناسان ناشنوایی و كم‌شنوایی از بیشترین معلولیت‌ها در كشور محسوب می‌شود كه ناشنوایی در بدو تولد از شایع‌ترین این اختلالات است.
نكته مهمی كه دكتر محمد اجل لوئیان، متخصص گوش و حلق و بینی هم به آن اشاره كرده و می‌گوید: علت این اختلالات بیشتر ژنتیكی است، این ژن به صورت نهفته و آشكار به نوزاد منتقل می‌شود، اما در مجموع این اختلالات به 2 صورت بروز می‌كند كه یكی از آنها بیماری‌هایی است كه زنان در زمان بارداری به آن مبتلا می‌شود مانند اوریون و سرخچه كه تاثیر مستقیم در ناشنوا شدن جنین دارد. دومین مورد هم نوزادانی هستند كه بعد از تولد به یرقان مبتلا و به مدت طولانی در آی.سی.یو بستری می‌شوند.
دكتر لوئیان درباره علائم این بیماری می‌افزاید: 2 راه‌حل برای پی بردن به این علائم وجود دارد بدین صورت كه خانواده‌های دارای فرزند ناشنوا باید نسبت به كم شنوایی فرزند خود مشكوك شوند كه آیا نوزاد به تغییرات صدا از خود واكنش نشان می‌دهد یا نه تا در اینصورت به تشخیص زودرس بیماری هم كمك كنند.

غربالگری راه تشخیص سریع اختلالات

در مرحله بعد در بدو تولد نوزادان از نظر شنوایی غربالگری می‌شوند كه با این آزمایش می‌توان در حد بسیار زیادی اختلالات ناشنوایی را تشخیص داده و نسبت به درمان آنها اقدام كرد: وی البته به این مهم هم اشاره می‌كند كه در صورت تشخیص دیرهنگام و بروز ناشنوایی، راه درمان آن استفاده از سمعك یا انتقال كودك به مراكز كاشت حلزونی است.
وی در این‌باره توضیح می‌هد كه بیشتر عفونت‌های گوش از طریق میكروب‌ها و ویروس‌ها وارد گوش میانی، گوش خارجی یا گوش داخلی می‌شود و در این زمینه عفونت‌های مربوط به گوش خارجی، به شكل ورم و درد شدید بروز می‌كند. در عفونت گوش میانی عفونت از راه خون و گاه به دنبال یك سرماخوردگی ساده ایجاد و منجر به تجمع چرك در گوش می‌شود.

پیشگیری از عفونت‌های گوش

دكتر لوئیان اظهار می‌كند: اگر این عفونت‌ها زود هنگام درمان شود هیچ آثاری به جا نمی‌گذارد. البته درمان بیشتر به صورت تجویز آنتی‌بیوتیك‌ها یا درمان‌های جانبی مانند بخور دادن است. به هر حال اگر بیماری درمان نشود، پارگی پرده گوش و از بین رفتن همه مخاط و در نهایت كر شدن را به دنبال خواهد داشت.
وی خاطرنشان می‌كند: راه پیشگیری از عفونت‌های گوش به ویژه در فصل پاییز و زمستان جلوگیری از تماس با هوای سرد، افراد سرماخورده و تزریق واكسن آنفولانزا است كه موجب مقاومت بدن در مقابل ویروس‌ها می‌شود.
وی همچنین با اشاره به اینكه آسیب‌رسیدن به پرده گوش موجب اختلال شنوایی می‌شود، می‌گوید: از این رو شناخت بیماری‌های پرده گوش به كنترل و پیشگیری از این بیماری كمك شایانی می‌كند.
دكتر محد اجل لوئیان می‌افزاید: ورم پرده گوش همراه ورم گوش میانی است، و علت آن ورود ویروس و میكروب به داخل گوش و ماندن آن به مدت زیاد در داخل گوش است این ورم در بزرگسالان به علت وجود عفونت‌های قارچی یا عفونت‌های قدیمی در مجرای گوش یا وارد كردن ناصحیح گوش پاك كن به داخل گوش ایجاد می‌شود.
وی در پاسخ به این كه راه درمان تورم پرده گوش چیست؟ توضیح می‌دهد: در صورت بروز تورم در گوش درمان‌ها به صورت تجویز قطره و سوزاندن‌های موضعی بسیار موثر است.

روش شنیداری _ كلامی چیست؟

رضا صادقی، شنوایی‌سنج با بیان این كه روش شنیداری – كلامی (AVT) یك روش توانبخشی برای كودك كم شنوا است، می‌گوید: رویكرد این روش تك حسی بوده و فقط حس شنوایی كودك را درگیر می‌كند.البته این حالت پیش شرط‌هایی دارد كه عبارت است از شناسایی زودهنگام به محض شناسایی تجویز سمعك و سپس شروع مداخلات توانبخشی كه از 6 ساهگی است.
وی می‌افزاید: تفاوت این روش با روش‌های سنتی این است كه فقط روی مهارت شنیداری تكیه می‌كند و موجب می‌شود مهارت شنیداری كودك به دنبال آن میزان وضوح شنوایی كودك بیشتر شود.
وی درباره مدت زمان تاثیر این روش می‌گوید: توانبخشی آموزش‌هایی است كه از همان ابتدای كودكی باید داده شود و كودك را نسبت به عضو آسیب دیده آگاه كرد. این روش فقط یك روش توانبخشی جامع است و آموزش گفتار را از طریق مهارت شنیداری پیگیری می‌كند.
وی در پاسخ به اینكه آیا ممكن است این روش روی كودكی اثر نداشته باشد می‌گوید: ممكن است كودكی پیش‌شرط‌ها را نداشته باشد گویا شناسایی دیرهنگام انجام شده باشد. كه این هم راه درمان دارد و آن ارجاع دادن كودك به روش كاشت حلزون است.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

92/7/8

ارسال نظر


Scroll to Top