Facebook
instagram
telegram

مسئولان گوش شنوایی برای ناشنوایان فارس ندارند/ بودجه انجمن ناشنوایان سالی یک میلیون!

1مسئولان گوش شنوایی برای سخنان ناشنوایان فارس ندارند. گاز محل انجمن چهار ساله که قطع است و بودجه انجمن فقط سالی یک میلیون تومان است که بدین ترتیب توان مالی برای پیشبرد اهداف و برنامه های انجمن وجود ندارد.

شاید کمتر کسی در استان فارس و شهر شیراز بداند که در گوشه ای از این کلانشهر بزرگ گروهی هستند که چشمان آنها برای دیدن یک مسئول به در سفید شده است.

پارک آزادی شیراز از جمله فضاهای سبز است که همگان این پارک را می شناسند و اما نه تنها مردم شهر شیراز، بلکه مسئولین این شهرهم نمی دانند که دو اتاق شش متری تاریک در کنار تالار قدیمی استاد هودی به محل کار و زندگی ناشنوایان استان فارس تعلق دارد.

محلی قدیمی و تا حدود زیادی مخروبه در گوشه ای از این پارک به پنج هزار ناشنوای استان فارس تعلق دارد که باید برنامه های زندگی خود را در این محل هماهنگ کنند در حالیکه مسئولین مربوطه به راحتی می توانند به وضعیت آنها رسیدگی کنند.

اما این جمعیت پنج هزار نفره نه تنها مشکل جا و مکان دارند بلکه با چالش های دیگری نیز دست و پنجه نرم می کنند که هر کدام از آنها به نوبه خود مشکلی بزرگ است.

این مشکلات در حالی برای ناشنوایان فارس وجود دارد که سازمان بهزیستی استان فارس کمترین حمایت را از این افراد ندارد و مسئولین این گروه با هزینه های شخصی تاکنون توانسته اند اندک امکاناتی را برای خود فراهم کنند.

البته نباید فراموش کرد که در میان ناشنوایان استان فارس قهرمان المپیک و جهان حضور دارند که اگر آنها مشکل جسمی نداشتند به طور حتم مسئولین استان فارس با نگاهای متفاوت میان اینان و قهرمانان دیگر تفاوت نمی گذاشتند.

 

ئیس هیئت مدیره انجمن ناشنوایان فارس

قطعی چهار ساله گاز در انجمن ناشنوایان فارس

اما رئیس هیئت مدیره انجمن ناشنوایان فارس صبح دوشنبه در جمع خبرنگاران با بیان اینکه این انجمن از داشتن کمترین امکانات بر بهره است، گفت: چهار سال است که این دو اتاق متعلق به انجمن ناشنوایان فارس بدون گاز است و هر چقدر که تلاش می کنیم مسئولین شهرداری اجازه اتصال گاز را نمی دهند.

اکبر یک کلام افزود: مکاتبات مختلفی با سازمان بهزیستی و شرکت گاز استان فارس داشته ایم اما آنها ممانعت شهرداری شیراز را دلیل قطع شدن گاز این انجمن عنوان می کنند.

وی با اشاره به اینکه قطع شدن گاز تنها یکی از مشکلات این انجمن است، یادآور شد: هیچگونه بودجه ای در اختیار ما قرار ندارد و مجبور هستیم با هزینه های شخصی، ناشنوایان استان را در کنار هم جمع کنیم تا روحیه زندگی و در جامعه ماندن از آنها دور نشود.

رئیس هیئت مدیره انجمن ناشنوایان فارس با بیان اینکه دو سال است توان مالی برگزار کردن جشن روز ناشنوایان را نداریم تاکید کرد: روز ناشنوایان در مهر ماه قرار دارد اما به دلیل نداشتن اعتبارات مالی طی دو سال گذشته هیچگونه برنامه ای برای آنها برگزار نشده است.

یک کلام ادامه داد: این بچه ها از انجمن انتظار برگزاری برنامه های آموزشی دارند اما در این راه نیز نمی توانیم به طور کامل توقعات به جای آنها را برآورده کنیم.

وی تصریح کرد: سالانه مبلغی حدود یک میلیون تومان را به ما می دهند در حالیکه نیاز واقعی ما مبلغی حدود 50 میلیون تومان است که این رقم نباید برای استانی به بزرگی فارس رقم چشمگیری باشد که مسئولین از ناشنوایان دریغ می کنند.

انجمن ناشنوایان فارس

زبان اشاره در صدا و سیمای فارس واقعی نیست

رئیس هیئت مدیره انجمن ناشنوایان استان فارس در ادامه سخنان خود با بیان اینکه در بحث آموزش نیز با مشکلات فراوانی مواجه هستیم، گفت: زبان اشاره ای که در صدا و سیما هنگام پخش اخبار اجرا می شود زبان بین المللی است در حالیکه زبان اشاره ایران و فارس محلی است.

یک کلام ادامه داد: خانواده هایی که دارای فرزند ناشنوا هستند از ما انتظار برگزاری کلاس های آموزشی زبان اشاره دارند که این کار نیز برای ما دشوار است زیرا مکان مناسب و امکانات لازم را در اختیار نداریم.

وی افزود: تعداد زیادی از ناشنوانیان علاقمند به فراگیری زبان انگلیسی هستند اما کانون های زبان، آنها را قبول نمی کنند و از طرفی مربیان و معلم های زبان نیز حاضر نیستند که با هزینه ای اندک کلاس های اختصاصی برای ناشنوایان برگزار کنند.

رئیس هیئت مدیره انجمن ناشنوایان فارس تصریح کرد: ما از مسئولین تقاضای حضور در این کانون را داریم تا از نزدیک با مشکلات ما آشنا شوند.

منبع: خبرگزاری مهر

92/12/12

ارسال نظر


Scroll to Top