Facebook
instagram
telegram

آشنایی با موسسه

حمایت از افراد با افت شنوائی

شنوائی موثرترین حس در شکل­ گیری اندیشه و ارتقا استنتاجات ذهنی و بیانی و مقدمه ادراکات است. افراد کم­ شنوا به­ دلیل عدم بهره­ مندی کامل از این سیستم، در خطر تبدیل شدن به افرادی فاقد مهارت­های اجتماعی مناسب هستند. با آموزش­های مستمر و علمی و توانبخشی شنوایی و گفتاری می­توان استعدادهای نهفته این قشر از افراد جامعه را بارور نمود و از آنها انسان­هائی با جسارت حضور جدی در جامعه با همه ویژگی­های یک فرد عادی در عرصه های تحصیل، اشتغال وسایر فعالیت­های اجتماعی ساخت.

با هدف شناسائی و تامینِ بخشی از نیازهای افراد با افت شنوائی، موسسه­ای متشکل از خانواده­های آنان و با نام "موسسه حمایت از افراد با افت شنوائی"پس از سه سال فعالیت غیررسمی در سال 1380 به صورت یک تشکل غیرتجاری و مستقل به ثبت رسیدکه فعالیت های آن، به­ یاری افراد داوطلب و والدین کم­ شنوایان، صورت می­گیرد.

 در حالیکه هدف اولیه موسسین یاری رساندن به دلبندان­شان، برای حضور درجامعه عادی (همچون در مدارس و دانشگاه­ها) بود اما خلا روش­های آموزشی مناسب و به­روز، در سیستم رسمی و فراگیر کشور، آنان را به این باور رساند که می­ بایست تجربیات و آموخته­­ های خود را به سایر کم­ شنوایان و مرتبطین (اعم از خانواده و مسئولین) منتقل کنند.

بدین منظور موسسه حمایت از افراد با افت شنوایی، اقدام به برگزاری کلاس­های قصه گویی، داستان­ نویسی، تئاتر و نیز موسیقی درمانی شامل ارف وآواز (همگی همراه با گفتار) نموده است.

در کلیه این کلاس­ها اهدافی چون افزایش دامنه واژگان، استفاده بیشتر از باقیمانده شنوائی، رشد و تقویت اعتماد به نفس و حس همکاری، بطور مشترک پیگیری می­شود.

در کلاس قصه­ گوئی و داستان­ نویسی تلاش می­شود درک مفاهیم انتزاعی و جملات استفهامی، تقویت شده و روابط معنایی با استفاده از کلمات مترادف و متضاد، حروف ربط و اضافه، قید و(قیود) حالت و زمان و... آموزش داده شود.

کلاس­ تئاتر عامل موثری در تقویت تخیل و تمرکز و استفاده از لحن و صدا در بیان است .هنرآموزان موسسه در سه جشنواره بین المللی تئاتر بین المللی معلولین مهر آئین(سالهای 82 ، 84 و 86) شرکت نمودند که در تمامی آنها موفق به کسب جوایز و رتبه های برتر متعددی گشتند. قابل توجه اینکه در سومین جشنواره، به عنوان اثر برگزیده، به بیست و ششمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر معرفی شدند.

هدف تخصصی کلاس موسیقی ، آموزش ریتم و بالا بردن مهارت استفاده از باقیمانده شنوائی است. تاکنون هنرجویان موسیقی موسسه، در دو جشنواره موسیقی معلولان کشور (مهرآهنگ 1379 و مهرآوا 1387) شرکت نموده­اندکه در هر دو جشنواره، موفق به کسب لوح­های تقدیر و جوایز ارزنده­ای گردیده اند.

همزمان با کلاس­های فوق که مستقیما برای کم ­شنوایان برگزار می­شود جلساتی به منظور تبادل تجربه، طرح مشکل و ارائه راه­کار برای مواردی همچون مشکلات ارتباطی کودک با خانواده و دوستان و حضور در مدارس عادی برای والدین/خانواده ها برگزار می­شود.

جوانان یکی دیگر از گروه­های هدف موسسه هستند. بدین منظور در کنار سایر فعالیت­ها، جلسات ویژه­ای برای جوانان با هدف افزایش اعتماد به نفس و روحیه مسئولیت ­پذیری، گفتگو در جمع درباره مشکلات پیش­روی جوانان (همچون اشتغال و ازدواج)، معرفی کتب و تشویق به مطالعه از طریق پرداختن به موضوعات مورد علاقه آنان برپا می­گردد.


از دیگر فعالیت­های موسسه، برگزاری جشن­ها و مراسم به مناسبت­های گوناگون مانند اعیاد مذهبی، جشن سال نو، شب یلدا و اردوهای تفریحی است که ضمن ایجاد فضای دوستی و همدلی، باعث ارتقا روحی مخاطبین و زدودن خستگی تلاش و درگیری مداوم با مشکلات است.

اگرچه موفقیت­های مخاطبین این موسسه (کودک دیروز/نوجوان و جوان امروز) در کسب جایگاه مناسب در جامعه عادی،  و نیز کسب جوائز و رتبه­ های برتر متعدد در جشنواره­ هایی هم­چون مهرآئین و مهرآوا، شاهدی بر درستی مسیر طی شده ­می باشد، با این وجود بر این باوریم که روش­های آموزشی ما، به­ واسطه پیشرفت­ در عرصه وسائل کمک شنوائی، و نیز تغییر شرائط اجتماعی و فرهنگی (هم­چون کمتر شدن مشکلات حضور در مدارس عادی) همواره مستلزم  اصلاح و بازنگری هستند تا بتوانند پاسخگوی نیازهای نسل جدید کم­ شنوایان باشند.

و اینک ما، ایستاده در آغاز راه، مشتاقانه پذیرای راهنمایی­ ها و کمک­های شما عزیزان برای تداوم این راه سخت و رسیدن به نقطه­ای هستیم که در آن هیچ فردی به خاطر کم ­شنوائی، از قافله پرشتابِ جامعه عقب نماند.

 

شماره تماس دفتر موسسه: 77527907-77601169   ساعت تماس: 15:30 تا19:30
شماره حساب موسسه حمایت از افراد با افت شنوائی: 6007071026 بانک ملت، شعبه­ حسن­ آباد
www.isihi.ir

ارسال نظر


Scroll to Top