Facebook
instagram
telegram

تاریخچه تاسیس

با نام و یاد او

 

در یکی از روزهای سرد اسفند ماه سال1374 همکاری و هماهنگی کارشناسان دلسوز و علاقمند،خانم­ها حاج علی اکبر،افشارپور و جاراللهی،سبب­ ساز آشنائی والدین تعدادی از کودکان کم ­شنوا شد.این والدین هم­زمان با برنامه تربیت­ شنوائی در محل توانبخشی واقع در خیابان پیروزی تشکیل جلسه می­دادند.جلسات ابتدا جنبه درددل و انتقال تجربیات داشت اما کم­ کم با حضور آقایان گورابی،دکتر به­ پژوه و بعضی متخصصین،شکل و محتوای این جلسات تغییر کرد.در هر جلسه به تعداد والدین اضافه می­شد و جلسات به همین نحوه ادامه داشت تا در مهر ماه سال 1376 با حضور تعدادی از والدین که در حال حاضر از امناء و مسئولین موسسه می­باشند،جلسات با نام جمعی از والدین کودکان و دانش ­آموزان کم­ شنوا تشکیل و وارد مرحله جدیدی شد.

 

از آن زمان به بعد جلسات گاهی در پارک شفق،گاهی در خانه­ فرهنگ گلها یا فضای سبز کنار آن و یا هر فضایی که امکان تشکیل جلسه بود،برگزار می­شد،تا اینکه در شهریور سال 1376 در یک ملاقات با آقای سالمی مدیرسازمان فرهنگی-هنری منطقه 11 شهرداری،خانه فرهنگ ابوسعید برای استفاده محدود در اختیار این گروه قرار داده شد.

در ابتدا از فضای خانه ­فرهنگ فقط برای تشکیل جلسات استفاده می­ شد.در ادامه با توجه به اینکه کودکان کم­ شنوا به مدارس عادی می­رفتند،برای استفاده بهتر از وقت آنها،اولین کلاس ادبیات با حضور تعدادی از دانش­ آموزان کم­ شنوای شاغل به تحصیل در مدارس عادی و به مربیگری خانم علیزاده که از معلمین رابط بودند،تشکیل گردید.

پس از آن برنامه ­ریزی برای تشکیل کلاس ریاضی،زبان و... انجام گرفت و به موازات آن کلاس تئاتر به منظور ایجاد روحیه حضور در جمع و بین افراد عادی دایر گردید.

 

تقریبا هم­زمان با این کلاس­ها بود که مهم­ترین فعالیت گروه،شکل گرفت.با توجه به مطالب کتاب موسیقی­ درمانی آقای دکتر زاده ­محمدی و شرکت در جلسات و سمینارهای موسیقی­ درمانی و مشاوره با آقای زاده­ محمدی و معرفی خانم فصیحی به عنوان مربی،اولین کلاس موسیقی با حضور 30نفر از بچه­ ها در خارج از خا نه­ فرهنگ و در یک مهدکودک شروع شد.

 

بعد از چند ماه کلاس موسیقی به خانه­ فرهنگ ابوسعید منتقل شد و علیرغم عدم همکاری کارشناسان در خصوص کلاس مذکور،والدین با تلاش بسیار توانستند کلاس­ها را هدایت و به نتیجه برسانند.

به موازات این تلاش­ها جهت ایجاد امکان فعالیت رسمی،طی جلساتی که با حضور تعدادی از والدین تشکیل می­ گردید، تصمیم به تاسیس موسسه­ ای به منظور اعلام حضور رسمی در کشور گرفته شد. فلذا پس از مشاوره و طی تشریفات قانونی موسسه حمایت از افراد با افت شنوائی در آبان ماه 1380ثبت و فعالیت رسمی این مجموعه آغاز گردید.

با ثبت رسمی موسسه فعالیت مجموعه به صورت تشکیلاتی و با تاسیس چهار واحد آموزش،فرهنگی،مالی­ پشتیبانی و روابط عمومی ادامه یافت و در تابستان 81کلاس سلفژ هم به سایر کلاس­ها افزوده شد.

با تداوم و توسعه فعالیت موسسه،کلاس قصه­ گوئی نیز به فعالیت­های موسسه اضافه گردید.

 

به منظور بهره­ وری بیشتر  کلاس­ها،جلسات طرح­ درس با حضور کلیه مربیان و کارشناسان گفتاردرمان،شنوائی­ شناس و روانشناس موسسه تشکیل می­گردید.همچنین گروه کارشناسان بر روند کلاس­ها نظارت داشتند.

اینک موسسه با سابقه­ فعالیت از سال 74 همچنان به راه خود ادامه میدهد.

 

با آرزوی توانائی روز افزون افراد کم ­شنوا در تمامی مراحل زندگی در خاتمه یاد مرحوم اکبر شمیرانی،یکی از والدین پرتلاش و موثر در تاسیس موسسه را گرامی می­داریم.

ارسال نظر


Scroll to Top